Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, wraz z inną przewlekłą chorobą zapalną jelit lub chorobą Leśniowskiego-Crohna , dotyka około 200 tysięcy osób. Ostatnio nowe leki zostały przetestowane z zachęcającymi wynikami. Mówi o tym profesor Silvio Danese , gastroenterolog i kierownik Centrum Chorego Zapalenia Jelita w szpitalu Humanitas.

"Aby kontrolować wrzodziejące zapalenie jelita grubego i zatrzymać stan zapalny, tofacitinib został z powodzeniem przetestowany, nowy doustny preparat biologiczny, który może blokować wiele cytokin, cząsteczek, które promują zapalenie" - dodaje profesor.

(Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tutaj: Antybiotyki i trawienie, uważaj na nadużycia )

"Cytokiny 12 i 23 przeciwleukinowe są" celem "askinumabu, który ma obiecujące wyniki w wrzodziejącym zapaleniu okrężnicy, jak również w chorobie Leśniowskiego-Crohna . Inne leki przyszłości są reprezentowane przez nowe mesalazyny: w rzeczywistości związek mesalazyny z kwasem hialuronowym wydaje się być bardziej skuteczny niż sam mesalazyna w leczeniu wrzodziejącego zapalenia okrężnicy o łagodnej / umiarkowanej aktywności ".

Leki biologiczne blokują przepływ komórek zapalnych w jelicie

Kolejny lek : "Apremilast, w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego w fazie umiarkowanej aktywności, będąc selektywnym inhibitorem fosfodiesterazy 4, ma zdolność do zwiększania cyklicznego AMP i, w ten sposób, do zmniejszania stanu zapalnego w jelitach ».

Vedolizumab, wkrótce dostępny na rynku, jest skuteczny nie tylko w chorobie Leśniowskiego-Crohna, ale także w wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego . Ale czy są inne leki, które działają z podobnym mechanizmem działania? "Etrolizumab, podobnie jak vedolizumab, jest antyintegryną, która blokuje przejście zapalnych komórek odpornościowych do jelita. Lek jest obserwowany u pacjentów cierpiących na wrzodziejące zapalenie okrężnicy , którzy nie zareagowali na leki przeciw TNFα (cytokina zapalna), ale także na pacjentów, którzy nigdy nie przyjmowali leków przeciwnowotworowych TNFα. Wkrótce rozpoczną się nowe badania oceniające skuteczność tej nowej cząsteczki, nawet w chorobie Leśniowskiego-Crohna ".

(Aby przeczytać więcej tutaj: Wrzodziejące zapalenie odbytu, kiedy interweniować chirurgicznie? )

"Ponadto, przeciwciało anty-MAdCAM, stosowane w celu zapobiegania przedostawaniu się białych ciałek krwi do jelita, gdzie zapalnie błona śluzowa, nawet w tym przypadku trwają badania, z obiecującymi wynikami i remisjami utrzymującymi się z czasem dla naszych pacjentów".

Wreszcie, także w przypadku leków anty-TNFα: «W badaniu promowanym przez dedykowane Centrum Humanitas, ocenia się skuteczność golimumabu, zatwierdzonego do leczenia i utrzymywania remisji wrzodziejącego zapalenia odbytnicy u pacjentów z zależnością od steroidów» - podsumowuje profesor Danese.