Zapalenie tarczycy Hashimoto

Zapalenie tarczycy Hashimoto: selen i aktywność fizyczna spowalniają rozwój choroby

Endokrynolog wyjaśnia, jakie mogą być alternatywne podejścia do zapalenia tarczycy Hashimoto i wyjaśnia różnice między zapaleniem tarczycy a niedoczynnością tarczycy. Odpowiedzi również na które wartości należy sprawdzić, czy Ft3 jest wysoki

Zapalenie tarczycy Hashimoto: jak należy leczyć tą chorobę

Pytanie. Moja żona ma 53 lata i cierpi na zapalenie tarczycy Hashimoto. Stopniowo zwiększona masa ciała, przyjmuje codziennie 150 mg lewotyreksyny, ale jej nie poprawia. Integruje się również z witaminą D. Lekarz powiedział jej, aby wykonywała aktywność fizyczną i kontrolowała możliwą osteoporozę. Wszystkie piękne rzeczy nie mówią, czy choroba jest uleczalna, czy też istnieją alternatywne terapie.

Odpowiedź. Samo zapalenie tarczycy jest przewlekłym stanem zapalnym tarczycy, dla którego nie ma ostatecznego i decydującego leku. Z drugiej strony nie stanowi to problemu w leczeniu zapalenia tarczycy zważywszy, że obecność przeciwciał i ich miano, ich stężenie we krwi, nie mają korelacji wprost proporcjonalnej do uszkodzenia tarczycy; w związku z tym przeprowadzono badania, które korelowały badanie histologiczne tarczycy (operowanej przez guzki lub poddane biopsji) z ilością autoprzeciwciał. Jedyną rzeczą, która pomaga spowolnić ewolucję zapalną, a zatem w zwłóknieniu tarczycy, jest selen, nawet bardziej w połączeniu z inozytolem. Na szczęście w leczeniu niedoczynności tarczycy mamy l-tyroksynę, która wiernie odtwarza to, co wytwarza tarczyca i dlatego całkowicie zastępuje tę funkcję. Biorąc pod uwagę wiek krytyczny (perimenopauza) kobiety, myślę, że aktywność fizyczna jest niezbędna, aby przyspieszyć nieco metabolizm, który na tym etapie spowalnia lub nawet hamuje przez pewien okres, a następnie wznowić z prędkością, która nie jest 20 lat !

Różnice między zapaleniem tarczycy a niedoczynnością tarczycy

Pytanie. Mam 23 lata i przez około dwa lata pokazuję symptomatologię podobną do tej z niedoczynnością tarczycy. Wykonałem USG szyi, która ma jako odniesienie: "tarczyca w normie pod względem wielkości i hipogonicznej echostruktury w sensie hypoechogenicznym dla obustronnej obecności licznych hypoechogenicznych areolów z licznymi celami zwapnienia, w kontekście i dyskretnego wzoru miąższu bez widocznych zmian guzkowych. W górnych szyjnych grupach okolicy lateralno-szyjnej, obustronnie, docenia się niektóre reaktywne węzły chłonne, z których największy znajduje się po prawej stronie, mierzący 21,3 x 7,3 mm, szkielet echograficzny zgodny z przewlekłym zapaleniem tarczycy ". Ogólnie testy hematologiczne wykazały Tsh w normie, a TF3 i TF4 nieco wyższe. Ab anty-tyreoglobulina 5.00 (zakres wartości 5,00-100,00). Nie wykonywałem żadnych innych badań tarczycy, ale zrobiłem trochę dla gonad i wartości są (bez podawania pigułek antykoncepcyjnych): Fsh 0,65; LH 0,62; prolaktyna w normie; całkowite estrogeny mniejsze niż 10; liczba krwi w standardzie. Czekam na twoją odpowiedź, aby zobaczyć, czy mogę działać inaczej, aby rozwiązać moje dolegliwości.

Odpowiedź. Rozpocznij od końca, ponieważ natychmiast staje się jasne, że aby zinterpretować wartości gonadotropin (FSH i LH) i estrogenu, ważne jest, aby wiedzieć, jak długo zatrzymałeś pigułkę antykoncepcyjną, ponieważ trwa to trzy miesiące od zawieszenia i co najmniej dwie spontaniczne miesiączki, nie wywołane przez pigułkę , Co więcej, chciałbym poznać objawy i dokładną wartość TSH, która wyraża dobre funkcjonowanie, jeśli między 0,5 a 3, zamiast tego, jeśli zaczniemy od hipotetycznej diagnozy, trudno jest zmniejszyć objawy do jednej lub więcej przyczyn, jak to często bywa w endokrynologii. Jeśli poziom anty-TG jest nieznacznie podwyższony, z pewnością występuje postać zapalenia tarczycy, ale w przypadku którego można ustalić chorobę tarczycy, również przez dawkę przeciwciał przeciw anty-peroksydazie i przeciwciał przeciwko receptorowi TSH. Faktem jest, że nawet jeśli masz dokładną diagnozę zapalenia tarczycy, objawy przejmują tylko wtedy, gdy TSH jest mniejsza niż 0,3 lub wyższa niż 3, dlatego można je przypisać niedoczynności tarczycy, a nie zapaleniu tarczycy, które jest tylko zapaleniem, które bardzo rzadko może powodować miejscowe objawy, takie jak ból i / lub pieczenie, w okolicy przedniej szyi (ostre lub podostre zapalenie tarczycy), ale nie ma to miejsca w przypadku obrazu ultrasonograficznego.

Ft3: jeśli wartości są wysokie, lepiej jest podać dawkę przeciwciała własnego

Pytanie. Mam 29 lat. Ponieważ cierpię na niepokój, lekarz prowadzący zlecił mi wykonanie badań krwi. Wszystkie wyniki wypadły w normie, z wyjątkiem nieznacznie wysokiego FT3 (4,08%) i dlatego lekarz zalecił mi wykonanie USG tarczycy (głowy i szyi) z następującym rezultatem: "Światło śledziony w osi. Tarczyca według objętości w granicach. Lewy płat pokazuje hypoechogeniczny guzek 5 mm w dolnej środkowej trzeciej. Regularna echostruktura prawego płata i regionu cieśni ". Biorąc pod uwagę wyniki, czy uważasz, że sytuacja jest spokojna?

Odpowiedź. Z pewnością wydaje mi się to spokojną sytuacją, borykam się z ekstremalnym spokojem, ale warto jest dalej studiować, aby zrozumieć, z którym programem podążać za sytuacją. Dlatego też musiałbym dawkować dawki autoprzeciwciał, które mogą być odpowiedzialnym za wysoką wartość FT3, w tym przypadku anty-receptor TG-Ab, TPO-Ab i TSH, jak również liczbę krwinek. W każdym razie, cokolwiek wyjdzie, powtórzę testy w ciągu 2 miesięcy, a badanie USG ponownie za 6 miesięcy. Jeśli wszystko będzie stabilne, będę kontynuował coroczne kontrole.